• Ana Sayfa
  • Genel
  • AB dışişleri bakanları “Filistin-İsrail gerginliğini” görüşecek

AB dışişleri bakanları “Filistin-İsrail gerginliğini” görüşecek

AB dışişleri bakanları “Filistin-İsrail gerginliğini” görüşecek
Okunuyor AB dışişleri bakanları “Filistin-İsrail gerginliğini” görüşecek

PDMYFQ8EYEif2mC Rse2sw

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “İsrail ile Filistin ortasında devam eden gerginlik ve kabul edilemez sivil can kayıpları” nedeniyle bakanları inanılmaz toplantıya çağırdığını duyurdu.

Toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunan Borrell, toplantının salı günü görüntü konferans formülüyle yapılacağını açıkladı.

Borrell, “Şiddetin sonlandırılmasına AB’nin nasıl katkı sağlayabileceğini koordine edeceğiz ve tartışacağız” sözünü kullandı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş kümeleri, 10 Mayıs’ta İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Pir Cerrah Mahallesi’nden çekilmesini istemiş, İsrail polisinin çekilmemesi üzerine Filistinli direniş kümeleri İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” ismiyle askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana Gazze’ye düzenlediği akınlarda şu ana kadar en az 147 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail tarafında ise Gazze’den atılan roketler nedeniyle 9 kişi ömrünü yitirdi.

GAZZE’DE MEDYA BİNASININ VURULMA ANI

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın