AB, Covid-19 aşı teklifini DTÖ’ye sundu

AB, Covid-19 aşı teklifini DTÖ’ye sundu
Okunuyor AB, Covid-19 aşı teklifini DTÖ’ye sundu

gS0gzhMJO0u4kY4qTjwsbg

AB Kurulu, Covid-19 aşı ve ilaç arzını artırmaya, bunlara global erişim sağlamaya yönelik hazırladığı teklifi Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) sundu.

Teklife nazaran, Covid-19 aşıları, tedavi ilaçları ve bunların bileşenleri sonları serbestçe geçebilecek.

Bu eserlerde global tedarik zincirleri açık tutulacak. Aşı ve içeriğindeki eserlere ihracat kısıtlaması getirilmeyecek. Aşı üreten ülkeler, üretimin “adil” bir kısmını ihraç edecek.

Bunun yanı sıra, aşı üretiminin artırılması teşvik edilecek. Gelişmekte olan ülkelere aşı üretim yatırımları yapılacak. Ülkelerin aşıları uygun fiyata edinmeleri sağlanacak.

DTÖ’nün mevcut Fikri Mülkiyet Haklarının Ticari Niteliklerine Ait Mutabakatı’nda (TRIPS) yer alan zarurî lisan kullanımı kolaylaştırılacak.

FİKRİ MÜLKİYET HAKKINA AİT BİR TEŞEBBÜS YER ALMADI

AB’nin teklifinde, aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılması konusunda bir teşebbüs yer almaması dikkati çekti.

Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başını çektiği birtakım ülkelerin Covid-19 salgınının tedavisi, teşhisi ve yayılmasının önlenmesi için fikri mülkiyet haklarını düzenleyen mutabakatın (TRIPS) belirli kararlarının rafa kaldırılmasını talep eden önerisi DTÖ’de gündeme gelmiş ve bu mevzuda müzakerelere başlanmıştı.

ABD idaresi, mayıs ayında aşılarla ilgili fikri mülkiyet hakları konusunda tavrında değişikliğe giderek bu hakların kaldırılması fikrine dayanak vermişti.

AB ise bunun tartışılabileceğini lakin kısa vadede tahlil sağlamayacağını, öncelikle aşıların paylaşılması, üretilen aşıların ihraç edilmesi ve aşı üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırım yapılması gerektiğini açıklamıştı.

Fikri mülkiyet hakkının kaldırılması fikri fakir ve birtakım gelişmekte olan ülkeler tarafından desteklenirken, birtakım batılı ülkeler ve ilaç şirketleri plana karşı çıkıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın