9. Fetih Kupası sona erdi! 200 sportmen birden…

9. Fetih Kupası sona erdi! 200 sportmen birden…
Okunuyor 9. Fetih Kupası sona erdi! 200 sportmen birden…

9 fetih kupasi sona erdi 200 sporcu birden 1622310754308

İstanbul’un Fethi’nin 568. yılını kutlamak için her yıl klâsik olarak düzenlenen Fetih Kupası’nın 9.’su 27-29 Mayıs tarihleri ortasında yapıldı. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı, Türkiye Okçuluk Federasyonu ve Dünya Okçuluk Federasyonu işbirliği ile düzenlenen tertibe bu yıl 30’un üzerinde ülkeden 200’e yakın sportmen katıldı. Birebir anda hem klasik hem de çağdaş okçuluk kategorilerinde düzenlenen dünyadaki tek tertip olan 9. Milletlerarası Fetih Kupası, Sıhhat Bakanlığı’nın aldığı ağır Covid-19 önlemleri altında gerçekleştirdi. Final karşılaşmalarının arından yapılan ödül merasimine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüntü konferans idaresiyle katıldı. Merasimde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı Lideri Haydar Ali Yıldız da yer aldı.

Merasimde açılış konuşması yapan Okçular Vakfı Lideri Haydar Ali Yıldız, “Bu yıl İstanbul’un fethin 568. yıl periyodunda şölenimizi pandemi şartlarına nazaran yapıyoruz. Geçen sene yaptığımız 8. tertibimiz dünyada örnek gösterildi. Bugün farklı ülkelerden yaklaşık 200 sporcuyu ağırladık. Hepsine tekrar teşekkür ediyorum. Dünyada tek olan bir tertip. Klâsik okçularla çağdaş okçuların tıpkı anda yarıştığı bir turnuva. Bakanımıza, Dünya Etnospor Federasyonu Liderimize, Valimize, Milletvekillerimize, atletlerimize çok teşekkür ediyorum. Yarışan yerli-yabancı bütün atletlerimize konuklarımıza teşekkür ediyorum. Sporun barış ve kardeşlik iklimini daima birlikte yaşadık. 9.Uluslararsı Fetih Kupamız güzel olsun” dedi.

BİLAL ERDOĞAN: “İNŞALLAH SENEYE DAHA BÜYÜK BİR AKTİFLİK YAPACAĞIZ”

Merasimde açıklamalarda bulunan Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan ise, “Okçular Vakfı’na klasik okçuluğu Türkiye’de bu kadar destekledikleri için teşekkür ediyorum. Dünyanın dört bir yanından atletlerin gelmesine alışkınız fakat geçen sene ve bu sene kısıtla münasebetiyle daha az ülkeyle bu aktifliği yapıyoruz. Ancak inşallah seneye salgını da geride bırakmış bir halde çok daha büyük bir aktiflik yapacağız. Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak klâsik sporların gelişmesiyle ilgili doktora burs programımızı ilan ettik. Doktora tezi, gerekse sporlar ve oyunlarla ilgili olan başarılı doktora adaylarını dünyanın neresinde olursa olsun burslarımızla destekliyoruz. Hakikaten dünyanın bir buhran periyodundan geçtiğini düşünüyorum yalnızca salgından ötürü değil, toplumsal istikamet itibariyle de. Milletlerin birbirine karşı itimat buhranı yaşadığı ve dünyada azınlıklara karşı maalesef çok daha negatif tutumların takınıldığı bir devir. İnşallah bu periyotlar geride kalır. Güya dünyanın bir fethe gereksinimi var. Gönüllerin yine fethedilmesine gereksinim var. Bu gönüllerin fethi inşallah bir fetih milleti olan milletimize nasip olur. Yaşayışıyla, çalışkanlığıyla, doğruluğu ve dürüstlüğüyle inşallah tekrar bizim milletimiz dünyaya örnek olur ve dünyanın gereksinim duyduğu bu fethi yaşamak nasip olur diyorum” tabirlerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA: “BİZE FETİH ONURUNU YAŞATAN ECDADIMIZIN RUHU ŞAD OLSUN”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, özel bir günde hoş bir tertibe imza atıldığını belirterek, “Okçuluk Vakfı’na, liderine ve idareye şükranlarımı sunuyorum. Bu türlü hoş bir tertibi 9. defa İstanbulumuzda yaşattıkları için. Bugün bu hoş karşılaşmaya katılan dost ülkelerden gelen bütün atletlerimizi yürekten kutuluyorum. Ödül alan bütün atletlerimizin muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Bugün İstanbul için çok özel bir gün. İstanbul’un 568. seneyi devriyesi bugün. Bize bu onuru yaşatan, çağ kapatıp yeni çağ açan, bu cihan devletinin cihan başşehri yapan Fatih Sultan Mehmet Han ecdadımızın ruhu şad olsun. Minnetlerimizi her vakit gönülden gönderiyoruz. Allah onların şefaatlerini bizlerin üzerinden eksiltmesin” diye konuştu.

BAKAN KASAPOĞLU: “ÇITAYI HER ALANDA ÜST TAŞIYACAĞIZ”

Ödül merasiminde dereceye giren atletlere ödül veren ve akabinde açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bugün İstanbul’un fethinin 568. yıldönümü birlikte icra ediyoruz. Pandemi nedeniyle kısıtlı olsa da tıpkı heyecanı ve coşkuyu yaşıyoruz. Fetih karanlıktan aydınlığa çıkış fetih adaleti öne çıkarmak. Fetih zulmün karşısında gerektiğinde eliyle gerektiğinde lisanıyla var olmaktır. Fetih gönüllere girmektir. Fetih beşere bedel vermek insan için uğraş göstermektir. İşte bu ruhla ulu ecdadımızdan almış olduğumuz kutlu sancağı millet olarak gençlerimizin öncülüğünde ebediyen payidar kılacağız. Bu kutsal kenti bize emanet eden, o hoş kumandanı ve hoş askerlerini rahmetle yad ediyorum. Olağan ki bu kenti bugünlere getiren, bu kentte emeği olan uğraşı olanları da rahmetle yad ediyorum. Bugün 9. Fetih Kupası. Bu manada sporda var oluşumuz ve spordaki çıtamızı da üst taşıyoruz. Her branşta savımız var. Daha evvel sportmen bulamadığımız branşlarda atletlerimiz madalyalarla bizi temsil ediyor. Bilimde, sanatta, kültürde, sporda her alanda çıtayı üste taşıyacağız. Bu hoş tabloda emeği olan herkese teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

9. Fetih Kupası’nda dereceye giren ve madalya alan atletler şu biçimde:

MAKARALI YAY ERKEK
1. Mike Schloesser-Hollanda
2. Nicolas Gırard-Fransa
3. Domagoj Buden-Hırvatistan

MAKARALI YAY BAYAN
1. Jody Vermeulen-Hollanda
2. Lisell Jaatma-Estonya
3. Amanda Milinaric -Hırvatistan

KLASİK YAY ERKEK
1. Sjef Van Den Berg
2. Harun Kırmızıtaş
3. Don Olaru-Moldovya

KLASİK YAY BAYAN
1. Alexandra Mirca-Moldovya
2. Ana Gabriela
3. Elisabeth Straka -Avusturya

KLÂSİK YAY BAYAN MENZİL
1. Fatma Ayvacı
2. Şebnem Saliha Çakıroğlu
3. Nagihan Tunç

KLASİK YAY ERKEK MENZİL
1. Peter Bogar-Slovakya
2. Fatih Yıldız-Türkiye
3. Mehmet Demir- Türkiye

PUTA KOŞUSU BÜYÜK BAYANLAR
1. Sena Keçeci
2. Nadezhda Kharıtonova
3. Beyzanur Akhan

PUTA KOŞUSU BÜYÜK ERKEKLER
1. Oğuz Okçu
2. Bayram Koçak
3. Yutymak Muradil Uulu

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın