7 Analistten Altın İddiaları Geldi! Artık Neler Beklenmeli?

7 Analistten Altın İddiaları Geldi! Artık Neler Beklenmeli?
Okunuyor 7 Analistten Altın İddiaları Geldi! Artık Neler Beklenmeli?

ON CG294 GoldIn M 20170830180132

Borsa boğa koşusu ve tekrar canlanan enflasyon konusunda kaygılı olan yatırımcılar, inançlı bir liman olarak altın satın alıyor. Karşıt yatırımcılar, bir varlığı satın almak için en yeterli vaktin, onun lehine olmadığı ve fiyatın düştüğü vakit olduğuna inanırlar, zira bu formda onu ucuza alabilirsiniz. Sonra piyasa döngüsünün sizin lehinize dönmesini beklersiniz ve fiyatı yükseltirsiniz. Bunun uygulanabilir bir strateji olduğunu düşünüyorsanız, birtakım uzmanlara nazaran, şu anda altın’a yüklenmek için yeterli bir argümanınız olabilir. İşte usta analist ve uzmanlardan altın tahminleri…

Uzmanlara nazaran, olağan vakitlerde altın’ın daha da yükselmesini beklememizin iki nedeni var

Değerli metal, pandemik belirsizliğin tepesinde geçen Ağustos ayında 2.084 dolar/ONS düzeyine yükseldiğinden beri gözden düşmüş durumda. Altın, yatırımcılar dalgalı pay senedi piyasalarını terk ettikçe kıymeti yükselen, klasik bir inançlı liman olma fonksiyonunu yerine getiriyordu. Covid-19 aşısı atılımıyla berbat fiyat hareketleri birlikte geldi. Fiyat 31 Mart’ta doruğa nazaran yüzde 20 düşüşle 1.685 dolara kaydı. O vakitten beri altın, yazı yazılırken 1.877 dolara kadar çıktı lakin doruğunun altında kaldı.

Uzmanlara nazaran, olağan vakitlerde altın’ın daha da yükselmesini beklememizin iki nedeni var.  Birincisi, kıymetli metal, intikamla geri dönen, enflasyona karşı klasik bir tedbirdir. Geçen haftaki ABD enflasyon sayısı, beklenen yüzde 3,6’nın çok üzerinde, yüzde 4,2’lik bir şokla geldi. Uzmanlara nazaran, Lider Joe Biden 6 trilyon dolarlık bir teşvik daha açığa çıkardığında, yükselebilir. İkincisi, borsalar çöktüğünde altın fiyatı ekseriyetle yükselir.

altin 11

En yüksek ABD pay senetlerinin S&P 500 endeksi, Nisan başında birinci kere 4.000’i patlattı, fakat artık istihdam büyümesi hayal kırıklığı oluşturdu ve yüksek enflasyon tehdit ettiği için çok kıymetli görünüyor. Tekrar de bu enflasyon sayısı pay senedi yatırımcılarını ürküttüğünde altın fiyatı garip bir şey yaptı ve düştü… Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, yatırımcılar tahvillerden daha yüksek getiri elde ettikçe, bu altın tutma fırsat maliyetini artırır.

İşte dünyaca ünlü analist ve uzmanlardan altın kestirimleri

Fawad Razaqzada’dan altın kestirimleri: Altın riskli varlıklarla birlikte satılıyor! Bu artabilir…

Think Markets’ın piyasa analisti Fawad Razaqzada’a nazaran, son gelişmeler altın’ın yatırımcıları yükselen enflasyon ve düşen borsalara karşı muhafaza konusundaki klasik rolünü yerine getiremeyebileceğini gösteriyor. Altın tutmanın en büyük dezavantajı, nakit, tahvil yahut payların tersine rastgele bir faiz yahut temettü ödememesidir. Yatırımcılara sıfıra yakın getiri sunan nakit ve tahviller üzere rakip inançlı limanlar nedeniyle, bu son vakitlerde daha az sorun oldu. Lakin, yükselen enflasyon artık tahvil getirilerini artırıyor ve 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri geçtiğimiz yıl üç katından fazla artarak yüzde 1,69’a yükseldi. Pek çok analist artık yüzde 2,5’i patlatmalarını bekliyor.

Yatırımcılar tahvillerden daha yüksek getiri elde ettikçe Fawad Razaqzada, “Bu altın tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Sonuç olarak, riskli varlıklarla birlikte biraz da satılıyor” dedi. Tuhaf bir biçimde, altın’ın artık Amazon, Google sahibi Alphabet, Facebook ve Netflix üzere büyük ABD teknoloji pay senetleri ile ortak bir yanı var. Bu şirketlerin hiçbiri temettü geliri ödemiyor, zira bu pay senetleri temettü ödemiyor, Apple ve Microsoft ise yüzde 1’den az getiri sağlıyor. Fawad Razaqzada, tahvil getirilerinin artmaya devam etmesi halinde bu iki çok farklı varlık sınıfının birebir halde gayret edebileceğini söylüyor.

goldbarsAltın İddiaları

Carsten Menke: Tam kanlı bir altın fiyatı rallisi… Bu şimdi gerçekleşmedi

Özel bir banka Julius Baer’in yeni kuşak araştırma lideri Carsten Menke, tam kanlı bir altın fiyatı rallisinin inançlı liman arayanların tez etmesi gerektiğini gösterdiğini, lakin bunun şimdi gerçekleşmediğini söylüyor. Carsten Menke mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor ve altın iddiaları paylaşıyor:

Yapan ekonomik görünümümüz göz önüne alındığında, hem ABD hem de global olarak, inançlı liman talebinin yakın vakitte geri dönmesini beklemiyoruz. Dünyanın esas para ünitelerine olan itimat kaybına işaret eden “kötü enflasyon” değil, ekonomik toparlanmanın sonucu olan “iyi enflasyon” ile karşı karşıya olduğuna inanıyoruz. Sadece ikincisi altın ve gümüş için yükseliş olur. Altın’la karşılaştırıldığında, gümüşün yüksek düzeylerde süreç gördüğüne inanıyoruz.

Adrian Ash’den altın kestirimleri: Altın ivme kaybederken kripto paralar artacak

İnançlı liman yatırımcılarının altın’ı ıskalamalarının öbür bir nedeni daha var. Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve öbürleri üzere kripto para ünitelerinde oynayabilecekleri daha parlak, bir oyuncakları var. Kripto hayranları, varlık sınıfının artık bir kıymet deposu ve enflasyon muhafazası olarak altın’ın bölgesini istila ettiğini, lakin ek bir heyecanla birlikte var olduğunu söylüyor.

BullionVault araştırma yöneticisi Adrian Ash, altın talebinin, Asya’daki mücevher talebindeki bir toparlanmaya karşın, geçen yılki rekor girişlerden sonra her vakit yavaşlayacağını ve kripto paraların tüm dikkatleri çekerken artamaya devam edeceğini söyledi. Adrian Ash, bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor ve altın kestirimleri paylaşıyor:

Altın’ın bugün modası geçmiş olabilir, fakat bu bir fırsat olabilir. Risklerini yaymak isteyen daha uzun vadeli yatırımcılar, portföylerine bu düşük düzeylerde biraz külçe eklemeyi düşünebilirler.

MI CD562 CMDGOL GR 20140619152143

Jason Cozens: Kriptolar düzenlemelere karşı savunmasız ve altın yararlanıcı olabilir

Glint’in CEO’su Jason Cozens ise “Kriptolar yükseliyor olabilir, lakin merkez bankaları düzenlemeleri sıkılaştırdıkça savunmasız görünebilir ve altın yararlanıcı olabilir” diye uyarıyor. Jason Cozens bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Müşterilerin altın olarak para harcamasına imkan tanıyor. Altın’ın kıymeti vakit içinde düşebilse de uzun vadeli güvenilirliğini kanıtladı. Kripto paralara kıyasla çok daha az uçucu ve birçoğu onu belirsizlik vakitlerinde elde tutulması gereken hayati bir varlık olarak görüyor.”

Rhona O’Connell, altın’ın üst taraflı potansiyele sahip olduğuna inanıyor

Bu ortada, StoneX Group’ta EMEA ve Asya pazar tahlili lideri olan Rhona O’Connell, Covid-19 sonrası toparlanmanın hala hükümetin teşvikine bağlı olması ve görünüm belirsizliğini koruduğu için “altın’ın üst taraflı potansiyele sahip” olduğuna inanıyor. Memleketler arası Para Fonu’na nazaran, merkez bankası bilançolarına 12 trilyon dolar eklenen inanılmaz ölçüde likidite var. Rhona O’Connell’e nazaran, hala bir mesken arayan muazzam ölçüde likidite var ve bunun bir kısmı altın’a kayacak.

Rhona O’Connell, batıda itimat arttıkça Körfez, Güney Asya ve Güneydoğu Asya’da da iştahın arttığını söylüyor. Rhona O’Connell “Hindistan’da yeni bir enfeksiyon dalgası yaşansa bile, satın alma süreci akla yatkın arttı.” dedi. Hargreaves Lansdown’da pay senedi analisti olan William Ryder, altın fiyatının, gümüşün tersine, endüstriyel kullanımları olmayan “hareketsiz bir metal yığını” olduğunu iddia etmenin her vakit sıkıntı olduğunu ve bugün de bu türlü olduğunu söylüyor. William Ryder ve altın varsayımları paylaşıyor:

Bir yandan, enflasyon tasaları ve süregelen ekonomik belirsizlik muhtemelen fiyatları destekleyecek. Öte yandan, sıkıntısız bir toparlanma ve düşük enflasyon, yatırımcıları atıl metal yığınları yerine üretken varlıklara yatırım yapmaya sevk edebilir.

xmas goldbars edit 1024x768 1Altın Varsayımları

Harvey Jones’den altın kestirimleri: Altın almak için cazip bir vakit olabilir

Altın uzmanı Harvey Jones’e nazaran, bir şey değişmedi, portföyünüzde bir külçe altın bulundurmak, piyasa gerilimi devirlerinde rahatlık sağlar. Çoğu danışman, yatırdığınız toplam servetin yüzde 5 yahut 10’unu kıymetli metalde tutmanızı önerir. Fizikî altın ve mücevher satın almanın yanı sıra, borsa yatırım fonuyla altın fiyatını takip edebilirsiniz. Harvey Jones’e nazaran altın şu anda parlamıyor. Bu Harvey Jones’e nazaran, bilhassa uzun vadede olması gerektiği üzere tutmayı hedefliyorsanız, satın almayı cazip bir vakit haline getirebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın