“67 çocuk öldü, savaşın bedeli bu”

“67 çocuk öldü, savaşın bedeli bu”
Okunuyor “67 çocuk öldü, savaşın bedeli bu”

dAuLVHtncUefZBthWdSQDg

“Gazze’de 67 çocuk öldürüldü. Savaşın bedeli bu” Bu çarpıcı manşet İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’e ilişkin.

Gazete İsrail’in Gazze’ye yönelik 11 gün süren ataklarında hayatını kaybeden çocukların fotoğraflarına ön sayfada yer verdi. Gazzeli çocukların isimleri de paylaşıldı.

Gazete başlıkta Gazze’deki savaşın bedelinin 67 çocuğun hayatını yitirmesi olduğunu vurguladı. İsrail ve Hamas ortasında 21 Mayıs’ta ateşkesin başlamasından bu yana Gazze-İsrail sınırı sakin.

Hamas Hareketi’nin Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar İsrail ataklarının akabinde birinci sefer basına konuştu. İsrail’in Kudüs’teki ihlallerine devam etmesinin bölgede büyük bir dini savaşa sebep olacağını söyledi. Mescid-i Aksa’ya dokunulması durumunda tüm Orta Doğu’nun formunun değişeceği konusunda uyardı.

Yahya es-Sinvar, Hamas’ın denetiminde 500 kilometrelik bir yeraltı tüneli olduğunu, İsrail güçlerinin bunun lakin yüzde 5’ine ziyan verebildiğini belirtti. Sinvar, Hamas Siyasi Ofis Lideri İsmail Haniye’nin Kahire ziyareti için Mısır’dan davet gönderildiğini, ziyaretin gelecek günlerde yapılacağını da tabir etti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu ise Mısır’ın İsrail ile Hamas ve Filistin idaresini Kahire’de görüşmeler yapmaya çağırdığını duyurdu. Görüşmelerin bölgede uzun vadeli ateşkes muahedesine varılması, Gazze’nin yine imarı üzere bahislere odaklanacağı belirtildi.

İrlanda parlamentosundaysa İsrail’in Filistin topraklarını “fiili ilhakı”nı kınayan önerge kabul edildi.

Böylelikle İrlanda, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki hareketleriyle ilgili “fiili ilhak” tabirini kullanan birinci Avrupa Birliği ülkesi oldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın