21 Analistten “Gelecek Hafta İçin” Altın Fiyatları Tahminleri!

21 Analistten “Gelecek Hafta İçin” Altın Fiyatları Tahminleri!
Okunuyor 21 Analistten “Gelecek Hafta İçin” Altın Fiyatları Tahminleri!

Silver and gold bars and coin2 1200x675 1

Değerli metalin finans piyasalarındaki yerini bulmasıyla, altın piyasasında hisler güçlü bir şekilde yükselişini sürdürüyor. Birtakım analistler, ekonomik bilgilerin enflasyon baskılarını daha da yükseltmesinin beklendiğini belirtiyor. Yine de sayılar, Federal Rezerv’i yakın vakitte para siyasetlerini sıkılaştırmaya zorlayacak kadar güçlü değil. Analistler, gelecek haftaya yönelik altın fiyatları varsayımlarını açıkladı. İşte o tahminler…

Analistler, önümüzdeki hafta altın fiyatlarında yükseliş bekliyor!

En son Kitco News Haftalık Altın Anketi sonuçları, perakende yatırımcıların ve Wall Street analistlerinin önümüzdeki hafta altın fiyatlarında yükselişe devam ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, birtakım analistlerin piyasanın ONS başına 1.900 doların üzerindeki fiyatlarla çok alım yaptığı konusunda uyarmalarıyla düşüş hissi yükselmeye başlıyor.

gold coins 56a9a7be3df78cf772a941d3

Bannockburn Küresel Forex genel müdürü Marc Chandler, hayal kırıklığı oluşturan Mayıs istihdam datalarının ardından altın’ın güçlü bir toparlanma gördüğünü söyledi. Marc Chandler bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Tekrar de bir sonraki sıçramada satmaya daha meyilli olurum. MACD ve Slow Stochastic yuvarlanıyor ve şu ana kadar gördüğümüz tek şeyin, üç ayaklı bir düzeltmenin birinci ayağı olduğundan şüpheleniyorum.

11 analist altın konusunda optimist ve gelecek hafta yükseliş daveti yapıyor!

Bu hafta Kitco News’in altın anketine 16 analist katıldı. Bunlardan 11 analist yahut %69’u altın konusunda optimist olduklarını söylediler. Aynı vakitte, iki analist yahut %13’ü, önümüzdeki hafta fiyatlarda düşüş beklediğini söyledi. Üç analist yahut %19’luk kesim, altın fiyatlarının yatay işlem göreceğini söyledi. Bu ortada, çevrimiçi Main Street anketlerinde toplam 1023 oy kullanıldı. 

Bunların 552’si yahut %54’ü altın’ın önümüzdeki hafta yükseleceğini belirtti. Diğer 301 iştirakçi yahut %29’luk kesim, daha düşük düzeyler beklerken, 170 seçmen yahut %17’lik kesim tarafsız kaldı. Yükseliş hissi, altın’ın dört hafta içinde birinci negatif kapanışını görmek istemesiyle geliyor. Ağustos altın vadeli süreçleri, geçen haftaya nazaran yaklaşık %0,5 düşüşle en son 1.896,50 dolardan süreç gördü.

60acbf012030274890734e6a

Adrian Day: Bu gelişme, dolar için negatif ve altın için müspet bir durum

Altın piyasasındaki momentum göstergeleri gergin görünse de kimi analistler bedelli metalin daha da üst taraflı potansiyele sahip olduğunu söylediler. Analistler, temel görünümün mevcut yükseliş trendi için güçlü takviye sağladığını söylediler. Altın piyasası haftayı kırmızıyla kapatmaya çalışırken, fiyatlar Perşembe günü %2 düştükten sonra düşük düzeylerde kalıyor. Mayıs ayı için hayal kırıklığı oluşturan tarım dışı istihdam bilgileri, altın’ın evvelki kayıplarını telafi etmesine yardımcı oluyor.

Cuma günü, Çalışma İstatistikleri Ofisi geçen ay 559.000 iş oluşturulduğunu söyledi. Ekonomistler yaklaşık 645.000 iş artışı görmeyi bekliyorlardı. Tıpkı vakitte, fiyat enflasyonu geçen ay %0,5 arttı. Adrian Day Asset Management lideri Adrian Day, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

En son ABD istihdam raporu, beklenenden daha az yeni iş ve fiyatlarda artış göstererek enflasyon telaşlarını artırıyor. Artan fiyatlar yapışkan olma eğiliminde ve yeni işe alım sayıları, insanları işe geri döndürmek için fiyatların daha da artması gerekebileceğini gösteriyor. Bu dolar için negatif ve altın için müspet bir durum.

1200z740 1600690878 shutterstock 632343953

John Feneck: Altın fiyatları yükseliş trendinde kalmaya devam ediyor

Öbür analistler, altın’ın Mayıs ayında ONS başına 1.900 doların üzerine çıkmasının, piyasanın sağlam bir ivmeye sahip olduğunu gösterdiğini söyledi. Geçen ay altın piyasası Temmuz’dan bu yana en düzgün aylık yararlarını gördü. Feneck Consultants’ın kurucusu John Feneck, “Altın fiyatları, Mayıs ayındaki aylık kapanışta kilit ruhsal düzey olan 1.900 dolar/ONS’u kırdı ve 3 Haziran’daki gerilemeye karşın yükseliş trendinde kalmaya devam ediyor.” dedi.

Phoenix Futures and Options Lideri Kevin Grady, Perşembe günkü satışlara karşın altın piyasasının güçlü bir yükseliş trendi içinde nispeten istikrarlı olduğunu ve kritik dayanak düzeylerini muhafazayı başardığını söyledi. Fakat Kevin Grady, Federal Rezerv’in artan enflasyon baskılarına karşı hareket etmek zorunda kalacağını umduğu için altın fiyatları konusunda tarafsız olduğunu da kelamlarına ekledi. Kevin Grady, altın fiyatlarının ONS başına 1.900 doların üzerinde kar elde etmek için gayret edebileceğini söyledi. Kevin Grady hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

FED’in enflasyon üzerinde bir denetimi yok. Beklediklerinden çok daha kalıcı olacak. Altın’ın yükselmek için yeri var. Lakin bir noktada, enflasyon nedeniyle, FED’in en azından tahvil alımını azaltması gerekecek. Bu, altın partisi için ışıkları söndürecek.

altin 4

Darin Newsom: Daha düşük altın fiyatları kartlarda…

Darin Newsom Analysis lideri Darin Newsom, Cuma gününün kapanışını yakından izlediğini söyledi. Darin Newsom, altın fiyatları haftanın kapanışını 1.905,30 dolar üzerinde yapamazsa, o vakit yakın vadede altın fiyatları konusunda düşüşe geçeceğini de kelamlarına ekledi. Darin Newsom hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın’ın tarafı önümüzdeki hafta aşağı inecek. 1.905,30 doların altında kapanışla daha düşük altın fiyatları görmeyi bekliyorum.

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın iddiası için “Ünlü Analistler: Altın, 2021 Yılını Bu Düzeylerle Kapatacak!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın