2021 YKS ne vakit yapılacak? (TYT, AYT ve YDT tarihleri)

2021 YKS ne vakit yapılacak? (TYT, AYT ve YDT tarihleri)
Okunuyor 2021 YKS ne vakit yapılacak? (TYT, AYT ve YDT tarihleri)

blank

Geçtiğimiz yıl pandemi şartları nedeniyle tarihlerinde değişiklik yapılan YKS imtihanında bu sene erteleme yapılmayacak.

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) imtihan tarihlerinin bu yıl vaktinde gerçekleşmesi bekleniyor.

2021 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) imtihanı, Temel Yeterlilik Test (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Lisan Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda tamamlanacak. TYT imtihanı 26 Haziran’da, AYT ve YDT imtihanı da 27 Haziran’da gerçekleşecek.

HES KODU MECBURÎ

2021-YKS için HES Kodu zaruridir. Adaylarımız HES Kodu bilgisini e-Devlet üzerinden, Hayat Konuta Sığar uygulamasından ya da SMS yoluyla alabileceklerdir.

YKS’YE GİRERKEN BU EVRAKLARI UNUTMAYIN

Adayların imtihana girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları mecburidir:

1) İlgili oturuma ilişkin İmtihana Giriş Dokümanı (SGB)

2) Nüfus Cüzdanı yahut fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yahut geçerlilik mühleti dolmamış pasaportun aslı (Nüfus cüzdanı yahut T.C. Kimlik Kartı yahut geçerlilik müddeti dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından müsaade ile ayrılanlar ve bunların yasal mirasçılarına ilişkin Pembe/Mavi Kartlar, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” yahut “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Süreksiz Kimlik Belgesi’nin geçerli kimlik evrakı olarak kabul edilir.)

YKS BARAJI KAÇ PUAN?

Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekmektedir.

Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için ise programın puan çeşidinde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir.

2021 YKS NE VAKİT?

4 Şubat – 2 Mart 2021 tarihleri ortasında alınan YKS müracaat süreçleri akabinde YKS imtihanının oturumları;

TYT 26 Haziran 2021 tarihinde saat 10:15’de uygulanacak.

AYT 27 Haziran 2021 tarihinde saat 10:15’de uygulanacak.

YDT 27 Haziran 2021 tarihinde 15:45’de uygulanacak.

YKS SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÇİFT SORU KİTAPÇIĞI

Kamu Denetçiliği Kurumu‘ndan (KDK) yapılan açıklamaya nazaran, YKS’ye girecek engelli bir öğrenci, 2021 kılavuzunun güncellenerek, okuyucu yardımı talep eden engelliler için engelli ve ona yardım eden okuyucuya 1’er tane olmak üzere çift soru kitapçığı verilmesi talebiyle KDK’ya başvurdu.

KDK, engelli öğrencinin mağduriyetinin giderilmesi için ÖSYM Başkanlığı ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin akabinde öğrencinin sorunu çözüldü.

ÖSYM Başkanlığı, KDK’ya gönderdiği yanıtı yazısında, 2021-YKS’de okuyucu yardımı talep eden ve soru kitapçığını okuma hakkı bulunan engelli adaylara yönelik yürütülmekte olan çalışmaların tamamlandığını bildirdi.

ÖSYM’nin yazısında, 2021-YKS’de okuyucu yardımı alan ve birebir vakitte soru kitapçığını okuma hakkı bulunan adayların imtihana girecekleri tek kişilik salonlarda, bir soru kitapçığı aday için, öteki soru kitapçığı ise okuyucunun soruları adaya okuması için olmak üzere, çift soru kitapçığı uygulamasının yapılacağı bilgisi verildi.

GEÇTİĞİMİZ SENE YKS’DE TÜRKÇE SORULARI GÜÇ BULUNDU

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın