2021 LGS hakkında merak edilenler: İmtihanda maske takmak zarurî mu?

2021 LGS hakkında merak edilenler: İmtihanda maske takmak zarurî mu?
Okunuyor 2021 LGS hakkında merak edilenler: İmtihanda maske takmak zarurî mu?

z4uL Sd0E0i8rCC1kSCEKA

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) 6 Haziran‘da (yarın) yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihana ait merak edilen soruları yanıtladı.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından, “LGS’ye az kalmışken başlardaki soru işaretlerine yönelik birtakım hatırlatmalarımız var. Her ayrıntısı düşünüp her önlemi aldık, her sorunun karşılığına buradan ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimize çok selamlar ve şimdiden başarılar” notuyla yaptığı paylaşımda, LGS kapsamındaki merkezi imtihana ait merak edilen soruların karşılıklarını paylaştı.

Buna nazaran, 2021 LGS’nin nasıl yapılacağına ait birtakım sorular ve cevapları şöyle:

“SINAVDA DEĞİŞİKLİK VAR MI? MÜRACAATIMI NASIL YAPACAĞIM? VELİM BENİ OKUL BAHÇESİNDE BEKLEYEBİLİR Mİ?”

“Hayır, değişiklik yok. İmtihan 2020 yılında olduğu üzere iki oturum halinde uygulanacak. İmtihan 6 Haziran 2021 tarihinde, birinci oturum saat 09.30’da, ikinci oturum ise saat 11.30’da olacak. İmtihan müracaatları merkezi olarak yapıldı. Senin bir şey yapmana gerek yok.

Bu sene de geçen yılki üzere imtihana kendi okulunda gireceksin. İmtihana okulunda gireceğin bina, sıra numaran üzere bilgileri e-Okul sisteminden öğrenebilirsin. İmtihan günü en geç saat 09.00’da okulunda hazır bulunmalısın. Kovid-19 önlemleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmayacak. İmtihana gittiğinde imtihan giriş belgen sıranın üzerinde seni bekliyor olacak.”

“SINAVDA MASKE TAKACAK MIYIM?”

“Sınav binası ile bahçesine sırf öğrenci ve vazifeliler alınacak. İki oturum ortasındaki 45 dakikalık kısımda, öğrencilerin okul içinde yahut bahçesinde toplumsal aralık kuralına uymaları için gerekli önlemler alınacak. Gerek birinci oturum gerekse imtihan bitiminde, tüm öğrenciler birebir anda dışarı çıkarılmayacak. Binanın durumuna nazaran vakit aralıklarıyla gerekirse sınıf sınıf olmak üzere öğrencilerin imtihan salonu ve binadan inançlı biçimde çıkması sağlanacak.

Okul bahçesi ve koridorlarında maske takmak mecburi. Lakin imtihana gireceğin salonda sıralar ortasında kâfi toplumsal ara bulunacağından istersen imtihan esnasında maskeni çıkarabileceksin. Maskeni düşürürsen endişelenme, imtihan binalarında yedek maske ve el antiseptiği bulunacak.”

“KOVİD-19 TESTİ OLUMLU OLAN ÖĞRENCİ VE VAZİFELİLER İÇİN NE ÜZERE ÖNLEMLER UYGULANACAK?”

“Sınava girecek öğrenciler ile imtihan vazifelilerinin koronavirüs risk durumları, Sıhhat Bakanlığı tarafından bize bildiriliyor. Riskli olduğu tespit edilen görevlilerin, misyonları iptal edilecek. PCR testi müspet ve temaslı olan öğrenciler ise başka salonlarda, gerekirse başka binalarda imtihana alınacak.”

“SINAVA GELİRKEN YANIMDA HANGİ BELGEYİ BULUNDURMALIYIM, NE GETİRMELİYİM? SONUÇLAR NE VAKİT İLAN EDİLECEK?”

“Geçerli kimlik belgenle imtihana katılabilirsin. Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartında, 15 yaşından itibaren fotoğraf bulundurulması kaidesi aranmayacak. Ayrıyeten nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu süreksiz kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep dokümanı ile de imtihana alınabileceksin.

İmtihana gelirken yanında en az iki adet koyu siyah kurşun kalem, bir adet kalemtraş ve iz yapmayan silgi getirmelisin. İstersen yanında etiketi çıkarılmış şeffaf pet şişede bir su da bulundurabilirsin. Lakin cep telefonu, akıllı saat vb. dijital araç gereçlerle imtihana giremezsin. Merkezi imtihan sonuçları 30 Haziran’da açıklanacak.”

“REHBER ÖĞRETMENLER İMTİHANDA MİSYON ALACAK MI? İMTİHAN İÇİN BU SENE HANGİ TEDBİRLER ALINDI?”

“Rehber öğretmenlere kendi okullarında misyon verilerek öğrenci ve velilere rehberlik etmeleri sağlanacak. İmtihan gününden bir gün evvel tüm imtihan binaları temizlenecek ve imtihan vazifelileri temas gerektiren süreçlerde cerrahi eldiven kullanacak. İmtihana girerken öğrenciler ortasında toplumsal aralığın korunması sağlanacak ve kapı önlerinde yığılma olması engellenecek.”

MASKELER NE VAKİT ÇIKACAK?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın