• Ana Sayfa
  • Haberler
  • 2021 Esnafa takviye nefes kredisi kimlere verilecek? (Başvurular ne vakit başlıyor?)

2021 Esnafa takviye nefes kredisi kimlere verilecek? (Başvurular ne vakit başlıyor?)

2021 Esnafa takviye nefes kredisi kimlere verilecek? (Başvurular ne vakit başlıyor?)
Okunuyor 2021 Esnafa takviye nefes kredisi kimlere verilecek? (Başvurular ne vakit başlıyor?)

blank

Esnafa takviye için 50-200 bin TL ortasında nefes kredisi verilecek.

NEFES KREDİSİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen nefes kredisi, kobilere düşük faizli kredi imkanı veriyor.

Pandemiden etkilenen esnafa yönelik dayanak kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 5 bin ve 3 bin lira hibe dayanağından 17 Mayıs prestijiyle gelir vergisi mükellefi olan esnaf yararlanacak.

NEFES KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki başka küme halinde 4 milyar 622 milyon liralık takviye verilecek.

Birinci kümede kahvehane, kafe, çay bahçesi üzere yerler ile okul ve işçi servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar üzere işletmeler yer alıyor. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir sefere mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.

İkinci kümede bakım, tamir, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve ikramlık eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alıyor.

İkinci kümeye daha evvelki dayanak ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar da dahil olmak üzere toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu kümedeki vatandaşlara bir keze mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak.

NEFES KREDİSİ MÜRACAATLARI NE VAKİT?

Başvuralar e-Devlet’ten yapılacak ve 25 Mayıs tarihinde başlayarak bir ay sürecek.

PANDEMİ SERVİSİNİN GENÇ NEFERLERİ

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın