2018 SEO Trendleri

2018 SEO Trendleri
Okunuyor 2018 SEO Trendleri

2018 SEO trendlerinde dünya çapında öne çıkacağı öngörülen başlıklar yapay zekaya dayalı teknolojiler olacağa benziyor. Yeni yıla henüz girdiğimiz bu zamanlarda 2018 SEO trendlerine yakından bakacağız ve nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair kısa paylaşımlarda bulunacağız.

2018 SEO Trendleri

SEO yarışının gerisinde kalmamak, dünyaya ayak uydurabilmek için görmezden gelemeyeceğiniz noktalar var. Geleneksel SEO stratejilerinizde çok büyük bir değişiklik yapmayacak olsanız da mevcut yol haritanız eklemeniz gerekenleri tayin etmek için 2018 SEO trendlerini incelemelisiniz.


Sesli Arama ve Dijital Asistanlar

Sesli arama teknolojisi, arama motoru kullanım şeklimizi ve alışkanlıklarımızı kökten değiştireceğe benziyor. Dijital asistanların kullanımındaki yaygınlaşma, arama sorgusu yapılma biçimini değiştirebilir ve rekabete farklı bir yön verebilir. Google tarafından yapılan açıklamaya göre artık 5 aramadan 1’i Google Voice ile sesli sorgulamayla yapılıyor.

Bu, SEO rekabetini değiştiriyor. 2018’de sesli aramaya yönelik daha da büyük değişimler ve geliştirmeler söz konusu olabilir. Bir SEO stratejisi kuracaksanız, sesli arama ve daha uzun anahtar kelimelere odaklanarak, kullanıcıların günlük konuşmasına uygun cümle öbekleri kullanmakta fayda var.

Siri gibi dijital asistanlar hatasızlaştırıldıkça, mobil cihazlarından sesli arama yapan daha fazla kişi olacak. Bu kitleyi ziyaretçi olarak sitelerinde görmek isteyen özellikle e-ticaret ve kaynak bilgi siteleri hazırlıklara geç kalmadan optimizasyonlara başlamalı ve üreteceği içerikler için bir yol haritası oluşturmalılar. Dahası, akıllı ev entegrasyonuyla sesli aramanın daha da büyümesi bu alanda artacak ziyaretçi sayısında ek bir faktör haline geliyor.


Link İnşası

Link inşası 2018’de önemini muhakkak koruyacaktır, ancak kaliteli backlink almak her zamankinden daha da önemli hale geliyor. Sitenize ziyaretçi göndermeyecek kalitesiz backlinkler almak, hiç bağlantı almamaktan daha iyidir.

Kaliteli backlink almak en popüler sitelerden bağlantı almak gerektiği geldiği anlamına gelmez, ancak sektörünüz ile alakalı sitelerden backlink çok önemlidir. Başka bir siteden yönlendirme ile sitenize gelen kullanıcılar Google sıralamasında hala etkili.

2018 SEO stratejinizde kalitesiz ve kısa dönemde fayda sağlayacak bağlantılar edinmek yerine, gerekirse daha az sayıda backlink edinerek kaliteyi aramanızda fayda var. Bu yıl, Google backlinklerin doğal olmasına, ücretli alınmış reklam mahiyetindeki bağlantıları daha da yakından inceleyebilir. Bu konuda alacağınız bağlantıları tek bir hedefe değil, sitenizdeki çeşitli konulara yayarsanız doğallığa biraz daha yaklaşabilirsiniz.


Kullanıcı Deneyimi

SEO için kullanıcı deneyimi 2018 yılında daha da önemli hale gelecektir. Google, kullanıcıya fayda temeli üzerinde çalıştığı için, sitelerin ziyaretçilere sorunsuz bir UX sunması gerektiğini açıkça belirtmiştir.

İyi bir kullanıcı deneyimi, kullanıcıların ziyaret ettikleri sayfalardan edindiği faydayı istatistiksel olarak hesaplar ve algoritmalarına buna göre yön verir. Bu, arama motorlarının hangi sayfaların insanlar için daha yararlı olduğunu tayin etmesine yardımcı olur.

İlk adım, sitenizin hızını, okunabilirliğini ve gezinme yapısını izleyerek bunların doğru değişikliklerle nasıl geliştirileceğini incelemektir. Ziyaretçilerin sitede gezinme davranışlarını yakından incemelek yararlı bilgiler sağlayabilir. Örneğin, doğrudan ziyaretten gelen ziyaretçiler sitenizde yalnızca 30 saniye kalıyorsa, bu muhtemelen içeriğin veya kullanıcı deneyiminin zayıf olmasından kaynaklanıyordur. Bu Google sıralamasında gerilere düşmenize neden olabilir. Ayrıca, mobil cihazlardan erişim arttıkça site içi gezinmeyi kolay ve hızlı hale getirmeniz elzemdir.

SEO, daha alakalı ve kişiye özel sonuçlar sunmaya çalışırken, UX, bu kişilerin ziyaretiyle arama trafiğini artırmanın ve sürdürmenin en önemli noktalarından biri olacaktır. Sitenizi birden fazla defa ziyaret eden kullanıcılar olmadıkça, yalnızca ziyaretçi sayısını artırmak çok fayda sağlamayabilir. Kalıcılık sağlamak için aynı kullanıcının birden fazla defa, mümkünse sürekli olarak sitenizi ziyaret etmesi gerekir.


Öne Çıkan Snippet’ler ve Hızlı Cevaplar

2018 SEO trendleri rich snippet

Öne çıkan snippet özelliğinin popülaritesi, SERP’deki “pozisyon 0” da görünmeye çalışan siteler arasındaki rekabeti artırdı. Arama sonuçlarında snippet olarak görüntülenmek, SEO’nun geleneksel stratejisinin ötesinde Google’da ilk sırada çıkmak için önemli olan faktörlerin bir kombinasyonunu oluşturmayı gerektirir.

Yapılan bir araştırma, Google arama sorgularının yaklaşık %30’ununun yanıtını Öne Çıkanlar Snippet olarak gösteriyor. Bu, bir sitenin içeriğini Google Öne Çıkan Snippet’ler standartlarını karşılayacak şekilde optimize edilmesi gerektiğinin açık bir göstergesidir.

Listeler, tablolar ve grafikler hızlı cevaplarda yer almada etkin rol oynarken, içeriği soru – cevap biçiminde oluşturmak da yararlıdır, bu da Google’ın doğru içeriği Öne Çıkan Snippet olarak atamasını kolaylaştırır.

Bu açıdan bakıldığında diğer önemli nokta ise sesli arama için öne çıkartılmış snippet optimizasyonudur. İşin henüz başındayken SERP çalışmalarında yeni bir strateji belirleyerek, daha uzun anahtar kelimelere ve doğal dile daha fazla odaklanarak arama sorgularında en üst sıralarda çıkmak kolaylaşabilir. Öne Çıkan Snippet’lerde yer almaya benzer olarak, Hızlı Yanıt olarak görüntülenen içerik yaratmak mutlak fayda sağlayacaktır.

Google Yanıt Kutusu (Answer Box), bir soruyu daha çekici bir şekilde cevaplamayı amaçlayan, daha gelişmiş bir Öne Çıkan Snippet türüdür. Genellikle “nasıl” ve “nedir” temelli soruları baz alarak en iyi yanıtı bulmaya çalışır.

Yanıt kutusunda gösterilen sonuçlar, arama yapan tüm kullanıcılardan yaklaşık %35’lik kesimin sitenize tıklamasını sağlar. Özetle, özenle hazırlanmış bir Yanıt Kutusu stratejisi sitenizin otoritesini artıracaktır.


Mobil Öncelikli Sayfalar

Yakın tarihli bir araştırmada web trafiğinin %57’sinin mobil cihazlardan geldiğini ortaya koydu. Arama yapılan konumun önemi nedeniyle yerel SEO ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) mobil optimizasyonu zorunlu hale getiriyor. Son istatistiklere göre yaklaşık 900.000 web sitesinin 2 milyardan fazla sayfası Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) formatında görüntülenebiliyor. Mobilden internete erişim arttıkça sitenizdeki içeriğe erişim hızı ve erişim biçimi de önem kazanıyor.


Görsel Aramalar

Görsel aramaların gücünü kullanarak ziyaretçi trafiğini artırmak için harika bir fırsat var. Bing, Pinterest ve Google gibi teknoloji şirketleri, bu yeni trendden yararlanabilmek için güçlü görsel arama motorları geliştirmeye başlamış durumda.

2018’de iyi bir SEO strateji oluşturmak için görsel içeriği kullanma biçimimizi ve arama motorlarının artık değişen algoritmalarını tahmin etmek gerekir. Bu alanda yapacağınız çalışmalar mutlak fayda sağlayacaktır.


Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Yapay zeka ve makine öğrenimi arama sonuçlarının sıralamasına etki etmeye başladı bile. Sesli arama ve dijital asistanların kullanımındaki artış, yapay zekanın geliştirilmesi için ideal zemin oluştururuyor.

Google’ın RankBrain ve derin öğrenme algoritmasının da arama sonuçlarında sıralamayı her gün daha fazla etkilemesi bekleniyor. İşin zor kısmına gelecek olursak: uzmanlar RankBrain ve SEO ilişkisini açıklarken, RankBrain’a karşı arama motoru optimizasyonu yapmanın hiçbir yolu olmadığını söylüyor.

2018’de yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili öngöremeyeceğimiz çok daha fazla değişiklik olabilir ve Google’ın bu alandaki çalışmaları çok daha fazla yenilik gelebileceğini göstermekte.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler biricerik.com Dostca.net Mevsim.org sohbet Sohbet