2011-2021 dünyanın en sıcak 10 yılı oldu

2011-2021 dünyanın en sıcak 10 yılı oldu
Okunuyor 2011-2021 dünyanın en sıcak 10 yılı oldu

blank

Dünyanın en sıcak 10 yılı 2011-2020’de kaydedilirken, endüstrileşmenin tesiriyle 2020, 1850-1900 yıllarına nazaran 1,2 santigrat derece daha sıcak olarak kayıtlara geçti.

Her yıl ısınan dünya, okyanuslar ve eriyen buzullar nedeniyle yaşanan iklim sıkıntılarına dikkati çekmek maksadıyla 15 Mayıs “Dünya İklim Günü” olarak kutlanıyor.

Başta Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) olmak üzere, iklim konusunu inceleyen memleketler arası kuruluşlar ve STK’lar ile iklim alanında araştırmalar yürüten akademisyenlerin çalışmalarından derlenen bilgilere nazaran global ısınma, okyanuslardaki ısınma ve iklim değişikliği, yeni tip corona virüs (Covid-19) kısıtlamaları nedeniyle yavaşlasa da hayatı tehdit etmeye devam ediyor.

Endüstrileşme öncesi olarak kabul edilen 1850-1900 yıllarına oranla sıcaklığı 1,2 santigrat derece daha fazla olan 2020, küçük bir farkla 2016’nın akabinde en sıcak ikinci yıl olarak kayıtlara geçti.

Covid-19 nedeniyle ulusal karantina ve kısıtlamaların uygulandığı 2020, global ısınmanın ve atmosfere karbondioksit salınımının ise yavaşladığı lakin durmadığı tarih olarak kaydedildi.

Geçen yıl bilhassa kısıtlamaların global bazda uygulandığı nisanda atmosfere karbondioksit salınımı bir evvelki yıla nazaran yüzde 17 azaldı ve 2006 düzeyine kadar düştü.

Haziran 2020’de kıymetler neredeyse 2019 kıymetlerine yine ulaştı. Karbondioksitin yine 2019 düzeylerine ulaşması dünyanın gelecek 5 yılda 1900 öncesine nazaran 1,5 derece daha ısınma ihtimalini de kuvvetlendirdi.

blz43ra4NU6SNXEkCjuiVQ

WMO bilgilerine nazaran dünya gelecek 5 yılda en az bir yılın endüstrileşme öncesi devirden 1,5 santigrat derece daha sıcak olma ihtimali yüzde 3 ile 24 ortasında değişiyor. En az bir ayın 1900 öncesine nazaran 1,5 derece sıcak olma ihtimali yüzde 70 olarak ölçüldü.

“SEL SULARININ HER 2,5 SANTİMETRESİ KONUT SAHİPLERİNE YAKLAŞIK 27 BİN DOLAR MALİYET OLARAK GERİ DÖNÜYOR”

Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsünden Renee Cho’nun araştırmasına nazaran global ısınma yalnızca bir iklim krizi manasına gelmiyor tıpkı vakitte insan alışkanlıkları ve yaşantısında da birçok rutinin değişmesine neden oluyor.

Global ısınma ve iklim değişikliği sonucunda bitki örtüsünün zayıflaması, yağışların istikrarsız formda artması ve buzulların erimesi, son yıllarda sellerin de artmasına sebep oldu.

Cho’ya nazaran sellerin artması ölümcül afet olmanın yanında maddi açıdan da büyük yük oluşturuyor. Yalnızca ABD’de 40 milyon kişinin yaşadığı meskenlerin sel baskını riskiyle karşı karşıya olduğunu kaydeden Cho, “8,6 milyon Amerikalı daha evvelden sel basmış, kasırga yaşamış yahut denizin yükselmesi yaşamış bölgelerde yaşıyor. Sel sularının her 2,5 santimetresi mesken sahiplerine yaklaşık 27 bin dolar maliyet olarak geri dönüyor” diye konuştu.

Cho, sellerden korunmak için yapılacakların da ek maliyet oluşturduğuna dikkati çekerek artan sıcakların ise başta tarım emekçileri olmak üzere, açık havada çalışan birçok kişinin işlerini zorlaştırdığını söyledi.

Son yıllarda sıcak çarpması nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısının arttığının altını çizen Cho, “Küresel ısınma şu anki süratte artmaya devam ederse 2100 yılında açık alanda çalışanlar şafak sökmeden 4 ila 6 saat öncesinde işe başlamak zorunda kalacak” tabirini kullandı.

Cho, sıcaklık artışının bir başka tesirinin ise güç tüketimi alanında yaşanacağını belirterek “1980’lerin ortasından 2012’a kadar geçen müddette elektrik kesintilerinin sayısı 10 kat arttı. Bunların yüzde 80 iklimden kaynaklandı” dedi.

Fırtına, yağış ve çok sıcak üzere sebeplerle elektrik kesintilerinin yaşandığını belirten Cho, sıcak ve soğuklar nedeniyle çok elektrik tüketimi yaşanmasının da elektrik kesintilerine sebep olduğunu söyledi.

GLOBAL ISINMA ALERJİYİ DE ARTIRIYOR

Artan sıcaklıklar, sıcak çarpması dışında öbür sıhhat problemlerini da tetikliyor.

Cho’nun çalışmasına nazaran sıcaklar polen mevsiminin daha uzun sürmesine neden olurken polenler de alerji ve astım ataklarını artırıyor.

İklim değişikliğinin sebep olduğu olağan dışı tabiat şartları tarım üretiminin azalmasına sebep olurken bu durum, tarım eserlerinin ölçüsü azalırken fiyatlarının artmasına da neden oluyor.

Ekim alanları yüzde sıcak ülkelerin serin yamaçları olan kahve de tehlikede olan tarım eserleri ortasında. Günümüz kent ve ofis hayatının vazgeçilmezleri ortasındaki kahve için uygun tarım yerlerinin 2050’de yüzde 50 oranında yok olma riski bulunuyor.

DÜNYADAKİ OKSİJENİN YÜZDE 80’İNİ ÜRETEN OKYANUSLAR TEHLİKEDE

Dünyadaki oksijenin büyük ölçüsünü bilinenin bilakis ağaçlar değil, okyanuslar üretiyor. Okyanuslarda bulunan yosunlar dünyadaki oksijenin yüzde 70 ila 80’ini üretirken global ısınma okyanuslardaki canlı ömrünü da tehdit ediyor.

ABD merkezli etraf örgütü Çevresel Savunma Fonu’nun araştırmasına nazaran (EDF) Avustralya’da bulunan 70 milyon futbol alanı büyüklüğünde Büyük Set Resifi ve üzerindeki algler büyük oranda öldü ya da ölmek üzere.

Bunun nedeni ise okyanus sıcaklıklarının artması olarak gösteriliyor. Alglerin yok olması ile atmosferdeki sera gazları okyanusların asit oranının artmasına sebep olurken oksijen oranı ve canlı ömrünü da tehdit ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın