18 yaş altına Ferdî Emeklilik Sistemi (BES) kabul edildi

18 yaş altına Ferdî Emeklilik Sistemi (BES) kabul edildi
Okunuyor 18 yaş altına Ferdî Emeklilik Sistemi (BES) kabul edildi

c9yv5bbOIka31O fUO1jHg

Sigortacılık ve Öteki Alanlara Ait Kanunlarda ve Bir Kanun Kararında Kararname Değişikliği Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifle Karayolları Trafik Kanunu’nda motorlu araçlar mecburî mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminat hesaplamalarında düzenleme yapılıyor. Paha kaybı tazminatında aracın piyasa kıymeti, kullanılmışlık seviyesi, hasara uğrayan modülleri ile hasar fiyatı dikkate alınacak.

Daima sakatlık tazminatı hesaplanmasında da birebir asıllar geçerli olacak. Daima sakatlık oranı temel alınarak hayat anüiteleri ile genel kabul görmüş aktüerya kurallarına uygun olarak hesaplama yapılacak. Tazminat dışında kalan ziyanlar sigorta mukavelesinde teminat altına alınan risk ile bağdaşmadığından kelam konusu bireyler ve araçların uğradıkları ziyanların mecburî mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında bırakılması amaçlanıyor.

7l5m1AboQEu9fzKRGfz 3Q

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesinin ismi da ‘Finansal İstikrar Komitesi’ olarak değiştirilerek, yine yapılandırılıyor. Ayrıyeten mikro ve küçük ölçekli işletmeler, likidite derdini karşılamak ve istihdamı desteklemek için ek olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerini 30 Haziran 2022 tarihine kadar kullandıkları kredi faiz yahut kar hissesi bakiyesinden düşürebilecek. Sağlanan kredi faiz yahut kar hissesi takviyesi, dayanak kapsamına giren sigortalılar için 12 ay müddetle uygulanacak. Bu husus kapsamına giren iş yerleri ek olarak işe aldığı en fazla beş sigortalı için bu dayanaktan yararlanacak.
Ebeveynler, 18 yaşını tamamlamamış çocukları ismine BES’te birikim yapabilecek.

İbraz mühletinin son günü 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 (bu tarihler dahil) tarihleri ortasına isabet eden yahut ibraz mühleti bu tarihler ortasında başlayan çeklerin ibraz mühleti 31 Mayıs 2021’e kadar duracak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın