10 nm Intel Tiger Lake masaüstü işlemciler sızdırıldı

10 nm Intel Tiger Lake masaüstü işlemciler sızdırıldı
Okunuyor 10 nm Intel Tiger Lake masaüstü işlemciler sızdırıldı

Geçtiğimiz aylarda 11. kuşak Rocket Lake masaüstü işlemcilerini tanıtan Intel, beklentileri karşılayamadı. Bilhassa i9 işlemcilerde yaşanan fiyat artışı, kullanıcıların reaksiyon göstermesine neden oldu. Bunun yanında Rocket Lake işlemcilerin 14 nm üretimden geçmeye devam etmesi ve beklenen performans artışını yaşamaması, işlemcilere olan ilgiyi azalttı. Fakat Intel, 10 nm üretimden geçen 11. kuşak Tiger Lake işlemcileri sessizce piyasaya sürdü.

Intel, i9 dahil olmak üzere toplamda 4 işlemciyi piyasaya sürdü.

10 nm Intel Tiger Lake masaüstü işlemciler BGA soket ile geliyor

Intel’in yeni işlemcileri, isimlerinde B koduna sahip. Bu kod, 10 nm işlemcilerin BGA form faktörü ile geldiğini ve değiştirilemediklerini belirtiyor. Şayet elinizde LGA 1200 soketli bir anakart varsa, yeni işlemcileri kullanamayacaksınız. Intel’e nazaran yeni işlemciler, kompakt yapıya sahip hazır masaüstü bilgisayarlarda kullanılacak.

10 nm intel tiger lake masaustu islemciler hazir 1 1

10 nm SuperFin üretiminden geçen Tiger Lake işlemciler, Willow Cove çekirdekler ile geliyor. Bu çekirdekler, Rocket Lake serisinde kullanılan Cypress Cove‘a nazaran pek çok düzgünleştirmeye sahip. Yeni işlemcilerin amiral gemisi i9-11900KB, sürat aşırtmaya müsait bir işlemci. 3.3 GHz temel ve 4.9 GHz azamî frekans bedeline sahip işlemci, Intel Thermal Velocity Boost ile 5.3 GHz’e çıkıyor. Ek olarak işlemcinin TDP (PL1) bedeli ise 65W.

10 nm intel tiger lake masaustu islemciler hazir 2

BGA1787 soket ile gelen işlemcileri değiştirmek mümkün değil. Bu noktada yeni masaüstü işlemciler, taşınabilir işlemciler ile benzerlik taşıyor. Ek olarak Tom’s Hardware, işlemcilerin masaüstü olduğunu da doğruladı.

Intel, yeni işlemcilerinde iş ortakları ile çalışacak. Bu sebeple 10 nm işlemcilerin perakendecilerde satılma mümkünlüğü hayli düşük.

Intel, 10 nm SuperFin üretimine Alder Lake-S ile geçmeyi planlıyordu. Lakin şirketin Tiger Lake masaüstü işlemciler ile neden bu türlü bir karar aldığını bilmiyoruz. Amerikalı üretici, Alder Lake-S serisi çıkana kadar pazarı AMD’ye kaptırmamak ismine bu türlü bir karar almış olabilir. Ekran kartı stoklarında yaşanan kahırlar, hali hazırda pek çok kullanıcıyı hazır bilgisayarlara yöneltti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın