10 hususta iOS 15 özellikleri!

10 hususta iOS 15 özellikleri!
Okunuyor 10 hususta iOS 15 özellikleri!

Apple, dün akşam düzenlediği WWDC 2021 etkinliğinde yeni işletim sistemi sürümleri olan iOS 15, iPadOS 15, macOS 12 Monterey ve watchOS 8’i tanıttı. iPhone’ların kalbi olan iOS 15 sürümünün özelliklerini sizler için denedik!

iOS 15 ne sunuyor?

Dilerseniz kelamı daha fazla uzatmadan sizleri görüntümüz ile baş başa bırakalım. Düzgün seyirler.

Android ve Windows kullanıcıları nihayet FaceTime aramalarına katılabilecekler. WWDC açılış konuşması sırasında Apple, kullanıcıların Android aygıtlardan ve Windows PC’lerden arama yapabilmeleri için FaceTime’ın web’de kullanılabileceğini duyurdu. Görüntülü arama hizmeti daha evvel sırf iOS ve Mac aygıtlarda kullanılabiliyordu.

Kullanıcılar artık arkadaşlarıyla FaceTime görüşmesi yaparken SharePlay ile tecrübelerini paylaşabiliyor; örneğin Apple Music’ten birlikte müzik dinleyebiliyor, TV programlarını yahut sinemaları eşzamanlı olarak izleyebiliyor yahut uygulamaları birlikte görüntülemek için ekranlarını paylaşabiliyorlar.

Yeni iOS sürümü ile birlikte Bildirim özelliği de değişiyor. Daha büyük ikonlar ile karşımıza çıkan iOS 15’te Bildirim Özeti özelliği yer alacak. Düşük öncelikli bildirimleri bir ortaya toplayan özelliğe bireylerden gelen bildirimler dahil edilmeyecek.

Odaklanma özelliği sayesinde ferdî ve iş olarak farklı modlar ayarlanabilecek. Yapay zeka takviyeli özellik sayesinde yalnızca görmek istediğiniz bildirimler ekranda yer akacak. Ayrıyeten kullandığınız odaklanma moduna nazaran ana ekran da değişecek.

iOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olan güçlü araçlar sunuyor. Odak, bildirimleri ve uygulamaları kullanıcının nelere odaklanmak istediğine nazaran filtreleyen yeni bir özellik. Müşteriler, özel bir Odak oluşturup yahut hangi şahısların ve uygulamaların onlara bildirim gönderebileceğini belirlemek için aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanarak önerilmiş bir Odak seçip aygıtlarını anı yaşamalarına yardımcı olacak formda ayarlayabiliyorlar.

iOS 15’te yer alan Live Text (Canlı Metin) özelliği sayesinde 3. parti uygulamalara gereksinim duymadan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi kullanılabilecek.

iOS 15’in tüm özelliklerine ShiftDelete.Net ana sayfasındaki haberimizden göz atabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın